ABD ve İsrail’den “Refah’a operasyon” görüşmesi: “İki taraf, Hamas’ın Refah’ta yenildiğini görme amacı konusunda uzlaştı”

T24 Dış Haberler

ABD’li üst düzey yetkililer, İsrailli mevkidaşlarına İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yönelik askeri operasyon planlarıyla ilgili endişelerini dile getirirken iki taraf çevrimiçi bir toplantıda İran’ın İsrail’e yönelik insansız hava aracı ve füze saldırısını da ele aldı.

Beyaz Saray, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun temsilcilerinin, Refah’a yönelik herhangi bir askeri harekât için “endişeleri dikkate almayı” kabul ettiklerini söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan‘ın Amerika tarafına, İsrail tarafına ise Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi‘nin başkanlık ettiği kaydedildi.

İran’ın İsrail’e yönelik son saldırılarının geniş şekilde ele alındığı belirtilen açıklamada ABD’nin bu konuda İsrail’e desteğinin tam olduğu vurgulandı.

“İki taraf Hamas’ın Refah’ta yenildiğini görme amacı konusunda uzlaştı”

Açıklamada, Refah’la ilgili tarafların karşılıklı olarak görüşlerini ortaya koyduğu aktarılarak “İki taraf, Hamas’ın Refah’ta yenildiğini görme amacı konusunda uzlaştı” ifadesine yer verildi.

Öte yandan ABD tarafının, İsrail’in Refah’a yönelik olası saldırı planlarıyla ilgili endişelerini gündeme getirdiği ve İsrail tarafının da söz konusu endişeleri göz önünde bulunduracağı belirtildi.

Tarafların daha kapsamlı görüşmeler için yakın zamanda yeniden toplantı yapacağı kaydedildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD ile İsrailli yetkililer arasında Gazze’deki Refah kentinin durumunun ve İsrail’in olası askeri operasyonunun tartışılmaya devam ettiğini açıklamıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ise Gazze’nin güneyindeki Refah kentine girmek için tarih belirlediği belirtilmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x